Сабақтың тақырыбы: 120 * 3; 360 : 3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: жазбаша көбейту, бөлудағдыларынжетілдіру; 2-3 амалмен өрнек түрінде шығарылатын есептер құрастыру және шешу дағдыларын бекіту.
Дамытушылық: жазбаша көбейту және бөлу; есептер шығаруды, күрделі теңдеулерді есептеуді қалыптастыру. Пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік мәні: өздігінен жұмыс жасауға, ұқыптылыққа, тазалыққа, ұжымдық жұмысқа, бір - бірін сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру, аралас сабақ.
Сабақтың әдіс - тәсілдеріі: сұрақ жауап, жеке жұмыс, топпен жұмыс
Көрнекілігі: көбейту, бөлу кестесі, кесте, постерлер.
Қолданылатын технологиялар: Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту.
Сабақтың стратегиясы: ой шақыру, ЖИГСО – 1, қар көшкіні
Сабақтың типі: дәстүрлі емес сабақ.
Cабақтың барысы
I.Ұйымдастыру кезеңі.Түгендеу, сабақтың мақсатымен таныстыру, оқушының назарын сабаққа аудару.Оқушыларды 4 үй тобына бөліп отырғызу.Топ басшысын тағайындау.
а) Психологиялық дайындық.
Жақсы сөз жанды жадыратады дегендей, бір – бірімізге жан жылуымызды берейік.
Бүгінгі күн терезеден,
Бізге қарай тұр қарап,
Сондай жақсы көңіл – күймен,
Басталады бұл сабақ.
Топ ережесімен таныстырып өту.
ІІ. Қызығушылықты ояту.
Ой шақыру.«Математикалык жарыс» ойыны. Көбейту мен бөлу тақырыбы бойынша топпен есептер шығарып, ортаға шығады.
І топ ІІ топ ІІІ топ VІ топ
15* 5=75 35*4=140 175 : 5=35 252: 6=42
165: 5= 33 265:5=53 26*3=78 18*4=72
85:5= 17 366:3=122 42*3=126 27*4=108
936:3=312 324:2=16 52*2=104 143*3=429
III. Мағынаны тану.
Мұғалім: Көбейтудің баған түріндегі жазылуын қарастырайық.
Бөлудің баған түріндегі жазылуын қарастырайық.
Жазылады: бөлінгіш – 360 , бөлгіш – 3.
Бірінші толымсыз бөлінгіш – 3 жүздік.
Бөліндіде 3 цифр (жүздік, ондық, бірлік ) бар.
Жүздіктер бөлінеді: 3 : 3 = 1, 1 бөліндіге жазылады.
Ондықтар бөлінеді: 6 : 3 = 2 , 2 бөліндіге жазылады.
Бірліктер бөлінеді: 0 : 3 = 0, 0 бөліндіге жазылады.
Жауабы: 120.
4 үй тобы нөмерленеді. 1 2 3 4
№1
- І
№2 -
ІІ
№3 -
ІІІ
№4 -
VІ
Осы нөмер бойынша жұмыс топтарына отырғызылады. Берілген есептерді төрт
топқа бөлініп, беріледі. Нөмер бойынша берілген есептерді (жеке, топта) шығарады. Әр топтың есептерін мұғалім тексеріп отырады.
1 топ. №3 Өрнектерді баған түрінде жазып, есепте.
550 : 5 = 110 420 * 2 = 840
420 : 7 = 60
480 : 4 =120
2 - топ. № 4 Есептерді шығару.
Зообақтың үш үлкен аувариумында 485 балық бар. Біріншісінде 130 балық, екіншісінде одан екі есе артық балық бар. Қалған балықтар - үшінші аквариумда. Үшінші аквариумда неше
барлық бар?
І - аквариумда - 130 б
ІІ - аквариумда - ? б, 2 есе артық 485 б
ІІІ – аквариумда - ?б
Шешуі: 485 - 130 * 2 = 225
Жауабы: үшінші аквариумда 225 балық бар.
3 топ.
№ 5 Қысқаша жазылуы бойынша есептертқұрастыр.
а) 1 – ші үйде - 160 тұрғын
2 – ші үйде - ?, 2 есе артық 810 тұрғын
3 – ші үйде - ? тұрғын
Шешуі: 810 – 160 * 2 = 490 Жауабы: 3 – ші үйде490 тұрғын.
ә) 1 – ші кітапта – 340 бет
2 – ші кітапта - ?, 2 есе кем ? бет артық
Шешуі: 340 : 2 = 170
340 – 170 = 170
Жауабы: 170 бет артық.
4 топ . № 6 Көбейту амалының қасиеттерін пайдаланып, есепте.
18 м ×45 = (10м + 8м) ×(40 + 5) = 10 ×40 + 8 × 5 = 400 + 40 = 440
35 л ×18 = (30л + 5л ) ×(10 + 8) = 30 ×10 + 5 × 8 = 300 + 40 = 340
25 ×24кг = (20 + 5) ×(20кг + 4кг) = 20 ×20 + 5 × 4 = 400 + 20 = 420
24 кг ×35 = (20кг + 4кг) ×(30 + 5) = 20 ×30 + 4 × 5 = 600 + 20 = 620
Есептер шығарылып болған соң, өз үй топтарына оралады. Үй тобында кезекпен өзі қандай есеп шығарды , соны
түсіндіреді.
VІ .Ой толғаныс.
«Қар көшкіні»
Әр топқа теңдеулер беріледі. Топтағы әр бара бір бөлігін жазады. Теңдеуді шығарып болған соң, тақтаға шығып
қорғайды.
480 + х = 120 + 680 500 –
х = 32 * 2
480 + х = 800 500 – х = 64
Х = 800 – 480
х = 500 – 64
Х = 320
х = 436
480 + 320 = 120 + 680
500 – 436 = 32 * 2
680 = 680
64 = 64
390 + х = 900 + 164 356 – х = 26 * 4
390 + х = 1064
356 – х = 104
Х = 1064 – 390
х = 356 – 104
Х = 674
х = 252
390 + 674 = 900 +164 356 – 252 = 26 * 4
1064 = 1064
104 = 104
Кері байланыс.
Фугуралар арқылы өздерінің не үйренгендерін белгілейді.
Бағалау.